0
Brak produktów w koszyku.
Baza wiedzy

Aranżacja blisko natury. Płytki imitujące kamień

23.02.2023 Kategoria: Artykuły

W jaki sposób uzyskać efekt aranżacji blisko natury? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ żyjemy w świecie, w którym główną rolę odgrywa technologia, więc tego kontaktu z naturą mamy coraz mniej, a jest on nam potrzebny, a co więcej – odczuwamy jego brak. Duże znaczenie w aranżacji mieszkania ma wybór rodzaju powierzchni na podłogi i ściany. Jeśli zależy nam na naturalności, to w takim wypadku jedną z powierzchni, na którą możemy się zdecydować, jest powierzchnia kamienna.

W poprzednim artykule omówiliśmy najbardziej naturalne powierzchnie ceramiczne, a więc drewnopodobne. Jednak w niczym nie ustępują im płytki, które wyglądają jak kamień. Jest to kolejny rodzaj płytek, który od razu kojarzy się z naturą i materiałami, które występują powszechnie w przyrodzie.

Dużym plusem takich kafli jest ich różnorodność. Występują bowiem w wielu kolorach, a ich powierzchnie odznaczają się różnym wzornictwem. Dostępne są modele bardziej stonowane i minimalistyczne, a z drugiej strony mamy do wyboru mocne i dynamiczne tafle w nowoczesnym, oryginalnym stylu. Znaczenie ma również wykończenie powierzchni. Dużo płytek tego rodzaju występuje w połysku, która dodaje im elegancji, ale nic nie jest bardziej naturalne od wykończenia matowego.

Salon połączony z tarasem, wyłożony płytkami imitującymi kamień, z regałem z książkami, szafką, ozdobnymi trawami w donicach i fotelami wypoczynkowymi

Naturalna powierzchnia imitująca kamień

Współczesna technologia wykorzystywana w produkcji płytek sprawia, że coraz łatwiej jest osiągnąć uderzające podobieństwo sztucznego wyrobu do naturalnego materiału. Oprócz tego, producenci stosują różne techniki po to, aby efekt końcowy był jak najbardziej realistyczny:

  • Wzór – wzór na powierzchni płytek ceramicznych jest nadrukowany. Aby był jak najbardziej zbliżony do oryginału, powtarza jego żyłki, strukturę i kolory. W przyrodzie występuje mnogość różnych rodzajów kamieni, stąd też mamy do wyboru wielorakie płytki imitujące kamień. Co więcej, bardzo często w obrębie jednego modelu wzory są od siebie różne, co tym bardziej sprzyja naturalnemu efektowi.
  • Kolor – płytki imitujące kamień nie są jednolite kolorystycznie, a wręcz przeciwnie – mają różne odcienie tego samego koloru, ponieważ w ten sposób najlepiej oddają naturalne barwy i wygląd kamienia.
  • Powierzchnia – charakterystyczna dla naturalnego kamienia jest nieregularna powierzchnia z różnymi wgłębieniami i nierównościami. Producenci starają się odtworzyć taki efekt w swoich płytkach, wykorzystując do tego chropowatość powierzchni bądź mikroskopijne nierówności, które, może niewidoczne gołym okiem, są wyczuwalne w dotyku.
  • Rozmiar – nie tylko kolory i wzory, ale również rozmiar płytek daje szerokie pole do popisu. Różne formaty płytek pozwalają na dobranie optymalnej dla siebie opcji, a także umożliwiają układanie ich w nieregularny sposób, co przekłada się na bardziej naturalny efekt końcowy.
  • Materiał – naturalny kamień nie jest dobrym wyborem do wnętrz. O wiele lepszym pomysłem jest zastosowanie jego zamiennika. Producenci korzystają z różnych materiałów, najczęściej stosują gres, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów teksturalnych. Pewne jest też, że płytki są dużo bardziej lekkie, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia od tego naturalnego materiału, gdyby miał zostać zastosowany w domu.

Jadalnia połączona z tarasem wyłożona antracytowymi płytkami imitującymi kamień, z czarnym stołem, dwoma krzesłami, lampą wiszącą i ozdobami

Wybierz swój styl

Płytki, które swoim wyglądem przypominają kamień, kojarzą się przede wszystkim z nowoczesnością, minimalizmem oraz stylem industrialnym i loftowym. Świetnie sprawdzą się w takiej estetyce, szczególnie ze względu na swoją kolorystykę, która oscyluje często między różnymi odcieniami szarości i grafitu. Tutaj jako przykład można podać płytki Lucca Grey AS 60x120 oraz Lucca Anth AS 60x120. Chociaż jedna płytka jest jasna, a druga ciemna, to obie nadają się idealnie do współczesnej estetyki, którą urozmaicą swoją naturalną powierzchnią z widocznymi smugami.

Jednak nie wszystkie płytki imitujące kamień są chłodne w odbiorze. Wiele modeli występuje w ciepłych kolorach jak beż lub brąz. Dzięki takim barwom, płytki są przyjemne w odbiorze, nabierają pewnej delikatności, czemu szczególnie sprzyja minimalistyczna powierzchnia, a także otwierają nowe perspektywy na wystrój domu. Takie płytki będą współgrać z wystrojem w stylu rustykalnym, a także bardziej klasycznym. Dobrym przykładem jest tutaj model Lucca Beige AS 60x120, który w ciekawy i naturalny sposób urozmaici wnętrze.

Płytki imitujące kamień można stosować nie tylko na podłogach, ale także na ścianach. Wiele kolekcji posiada w swojej ofercie specjalne modele ścienne, które są jednocześnie dekoracyjne. Ich dekoracyjność przejawia się w tym, że mają strukturalną powierzchnię z wypukłymi reliefami, które mogą przyjmować różne układy, np. poziomych żaluzji czy zaokrąglonych fal. Używając różnych modeli z jednej kolekcji zyskujemy pewność, że aranżacja będzie naturalnie spójna i harmonijna.

Łazienka z jedną ścianą wyłożoną dekoracyjnymi płytkami imitującymi kamień, ze stojącą umywalką, lustrem i półkami w ścianie z kosmetykami

Różnorodne zastosowanie płytek imitujących kamień pozwala na tworzenie różnych efektów wizualnych. Jest to dobry wybór, jeśli lubicie eksperymentować, a przy tym szukacie materiałów, które są łatwe w aranżacji. Ponadto, z takimi płytkami zbliżycie się do natury, a swój własny dom przemienicie w oazę spokoju, której nie będziecie chcieli opuszczać.